Cumartesi, 16 Ekim 2010 06:06

16 Ekim 2010, SentezHaber

 
Vehbi Horasanlı This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Bir aylık sürede Türkiye’yi dolaşıp Bediüzzaman ve Risâle-i Nur’u tanıtan Hizmet TIR’ı, Pazar günü İstanbul’da yapılacak veda programıyla, turunu tamamlıyor. Bu maksatla emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Ne yazık ki insanlarımız Bediüzzaman’ı gerçek vasıf ve özellikleri ile tanıyamadı. Zira özellikle Şeyh Said’le olan isim benzerliği kullanılarak farklı bir biçimde tanıtılmaya çalışıldı. Hatta Osmanlı döneminde yaşamış Said Molla’yı da aynı şekilde Bediüzzaman Said Nursî ile aynı kişi imiş gibi göstererek insanların kafası karıştırıldı.

Hâlbuki Bediüzzaman Said Nursî, bambaşka bir insandı ve şimdiye kadar görülmemiş hizmet tarzı ve yöntemleri ile ortaya çıkmıştı. Kendisine tarikat şeyhi veya bir siyasetçi gibi muâmele yapılarak onun eşsiz ve orijinal düşüncelerine engel olmaya çalışıldı.

Eskişehir, Denizli, Afyon ve İstanbul Mahkemelerinde bütün mahrem mektupları da dâhil olmak üzere her şeyi didik didik edildiği ve akla gelmeyecek suçlamalar yapıldığı halde Eskişehir hariç bütün mahkemelerden beraat etti. Kaldı ki Eskişehir Mahkemesi’nde yapılan suçlamaların hepsinden beraat etmiş, fakat kanaat-i vicdaniye adı verilerek 11 ay hapse mahkûm edilmiştir.

Dine düşman derin güçler, sanki bütün bu mahkemeler hiç olmamış ve yazmış olduğu eserlerden beraat etmemiş gibi onu bir suçlu olarak göstermeye çalışmışlar hatta eserlerini resmi yerlere sokmamaya çalışmışlardır.

Bediüzzaman’ın eserlerini okuyarak Kur’ân’a ve imana hizmet etmek isteyen talebeleri ne kadar bu hakikatleri anlatmaya çalışmış olsalar da, yeteri kadar olamamıştır. Zira Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde daima ön saflarda bulunmasına ve tanınmasına rağmen şimdi gençlerimizin birçoğu onu tanıyamamaktadır.

Bu acı gerçeği idrak eden Nur gönüllüleri, gazete ve dergiler yayınlamış, seminerler vermiş, sempozyumlar düzenlemiş, hatta Bediüzzaman mevlidleri ile halkımızın aydınlatılmasına çalışmışlardır.

Şimdi ise hiç denenmemiş bir başka bir yöntem ile Bediüzzaman’ı Anadolu’nun en uç noktalarına giderek onu anlamaya ve eserlerini tanıtmaya çalışmışlardır. Kısaca ifade etmek gerekirse insanların gelmesi beklenmemiş onların ayağına kadar gidilmiştir.

Böylesine büyük bir organizasyonu ancak Yeni Asya gerçekleştirebilirdi ve Maşâallah başarı ile gerçekleştirmiştir. Zira Türkiye’nin her yerine yayılmış hizmet erenleri ve okuyucuları ile en büyük Nur cemaati olma özelliğini taşıyordu. Elhamdülillah çok başarılı bir şekilde bu tanıtım kampanyasını tamamlamaya muvaffak oldular. Hatta bazı şehirlerde mehter takımları ile karşılanıp geniş katılımlı programların yapılmasına vesile oldular. Türkiye, bugüne kadar böylesine güzel bir çalışmaya şahit olmadı. Öyle ki seneye yapılması planlanan Şam Emeviye Camii’ndeki 100. yıl buluşması için büyük şevk ve gayret uyandı.

Hizmet TIR’ı, son olarak, 17 Ekim Pazar günü saat 14.00’te Bediüzzaman Hazretlerinin hayatında önemli bir mekân olan Beyazıt Meydanı’nda konaklayacak ve dolu bir programla misafirlerini ağırlayacaktır.

Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet TIR’ı, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatında önemli bir mekân olan Beyazıt Meydanı’nda konaklayacaktır. Dolu bir programla misafirlerini ağırlayacak Hizmet TIR’ına, insanların geniş bir katılımla eşlik etmesi beklenmektedir.

Bayezıt Meydanı’nda yapılacak program, Pazar günü saat 14.00’te başlayıp 18.00’da sona erecektir. Yeni Asya Medya Grup Genel Müdürü Recep Taşcı’nın konuşmasıyla açılacak programda, İslâm Yaşar da bir konuşma yapacak, ardından Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlular, projenin değerlendirmesi ile bir teşekkür konuşması yapacak, program sonunda emeği geçenlere plaketler verilecektir.

Sinevizyon gösterisi, kitap dağıtımı, ikram ve müzik yayınları ile program akşam saatlerine kadar devam edecek, bu programda ben de diğer Yeni Asya Neşriyat yazarları ile birlikte kitaplarımı imzalayacağım. Beyazıt’taki programda ayrıca Yeni Asya hanım okuyucularının hazırlayacağı kermes standı da yer alacaktır.

Beyazıt Meydanı’nda yapılacak programa, Yeni Asya Medya Grubun bütün birimleri katılacak. TIR’ın çevresinde kitap stantları, Bizim Aile, Genç Yaklaşım, Can Kardeş ve Köprü dergilerinin tanıtımı; takvim, gazete tanıtım stantları kurulacak. Ayrıca Bizim Radyo 104.4 frekansından canlı olarak programı dinleyicilerine aktaracaktır.

Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet TIR’ı 16 Ekim Cumartesi günü Sakarya’dan İstanbul’a ulaşacak. İstanbullu Yeni Asya okuyucularının oluşturduğu araç konvoyu, saat 11.00’de TIR’ı otoyol üzerindeki Kurtköy OPET benzin istasyonunda karşılayacaklar ve birlikte İstanbul’a girecekler. TIR buradan konvoy eşliğinde Güneşli’deki Yeni Asya tesislerine getirilecek. Akşam, tesislerde yapılacak sohbetten sonra Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet TIR’ı, 17 Ekim Pazar günü akşama kadar konaklayacağı Bayezıt Meydanı’ndaki yerine çekilecektir.

Rabbime bu mutlu günü bize yaşattığı için sonsuz şükürler olsun…