Salı, 31 Mayıs 2011 14:07

Yeni Asya İzmir Kültür Merkezinin temeli atıldı 31.05.2011
 
İZMİR’in Hatay Üçyol semtinde 5 katlı olarak yapılması planlanan Yeni Asya İzmir Kültür Merkezi’nin temeli törenle atıldı.
 
 
 

Kültür Merkezi’nin temeline ilk harcı gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular, Yeni Asya Yönetim kurulu Üyesi Hasan Şen, Yeni Asya Genel Müdürü Recep Taşcı ve davetliler birlikte koydu (29 Mayıs 2011 Pazar / B.T.). Temel atma törenine İzmir Yeni Asya okuyucularının geniş katılımı ile birlikte çevre il ve ilçelerden misafirler de katıldı. Halil Çadır hocanın okuduğu Kur’ân-ı Kerim ve Eğitimci Yazar Süleyman Kösmene’nin açılış konuşması ile başlayan programda, Kösmene yapılacak tesis hakkında bilgi verdi. Kösmene, tesisin 420 m2 alan üzerine oturacağını ve 5 katlı olacağını ayrıca toplantı salonu, radyo stüdyosu ve öğrenci etüd odalarının yapılmasının planlandığını söyledi.

Kösmene, yapılacak kültür merkezi ile ilgili olarak inşaatın bitirilebilmesi için 1000 hisse dağıtılmasını planladıklarını “Benim de bir hissem olsun’’ diyen herkese fırsat verebilmek için her ay 50 TL ödeyerek yılda 600 TL’lik hisse alabilme imkânı sunduklarını söyledi.
Daha sonra kürsüye gelen gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular, Bediüzzaman Said Nursi’nin Risale-i Nur’ları telif etmeye başladığı yıllarda kendisi ve talebelerinin mahkemelere verildiği, sürgüne gönderildiği ve hapishanelere atıldığını belirterek şimdi ise Risale-i Nur medreselerinin Türkiye’de ve dünyanın her yerinde hizmet vermekte olduğunu söyledi.
Kutlular, “O günlerden bu günlere gelinmiştir. Cenab-ı  Hakka sonsuz şükürler olsun” dedi.
Temel atma törenine katılanlar adına söz alan  Bornova’dan Ömer Öcalan, yaptığı şevk verici konuşmasında "Ben Süleyman değilim’’ adlı veciz bir kıssa anlattı. Kanuni Sultan Süleyman Süleymaniye Camiini yaptırırken gördüğü bir rüyada “Senin yaptırdığın cami bir çanak yoğurdun hatırı için kabul ediliyor’’ diye bir nida işitiyor. Konuyu araştıran padişah cami inşaatında çalışanlara bir yaşlı kadının yoğurt getirdiğini ve ‘’Yarabbi ben Süleyman değilim. Cami yaptıracak imkânım da yok. Ancak bir çanak yoğurt getirebiliyorum. Kabul et" diye dua ettiğini duyuyor. Buradan yola çıkarak böyle hayırlı hizmetlere az da olsa alınacak bir hissenin Allah katında büyük kıymeti olabilir diye sözlerini tamamladı.
Temel atma törenindekonuşan Yeni Asya Genel Müdürü Recep Taşcı, yurt çapında her geçen gün hizmetlerin giderek arttığını söyledi. Bizim Radyo’nun yakında uydu vasıtasıyla Türkiye’nin her tarafından ve Avrupa’dan dinlenebileceğini, Sentez Haber’in de güçlendirilerek haber kanalı hizmetini arttıracağını müjdeledi. Temel atma törenine Demokrat Parti İzmir 1.Bölge Milletvekili adayları Mine Tilki, Erhan Kuzu ve Ali Şenol katıldılar.
Konuşmalardan sonra tekbirler eşliğinde kurban kesilerek Yeni Asya İzmin Kültür Merkezinin temeli atıldı. Merasime gelen misafirlere ve çevre sakinlerine lokma dağıtıldı. Program Kadri Gülişli Hoca’nın yaptığı dua ile sona erdi.


80 yaşında temel atma törenine katıldı
Temel atma törenine Torbalının Çakırbeyli köyünden gelerek katılan Mehmet Ali Göksel  de, kendisinin 85 yaşında olduğunu Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’ni 30 yaşında iken Isparta’da ziyaret ettiğini söyledi.
 
İzmir/Salih SÜTÇÜOĞLU-Hüseyin CAN

http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=11675