Cuma, 06 Mart 2009 
 
 
Nüsha Birliği Üzerine

alt
Kendisi ile vicâhî olarak görüşmek nasip olmadı..
 
Filipinler’den gönderdiği e-mektûbu ile tanıdım ilk.. Alev alev tahassür damlayan mektûbu ile.. “Bu yazdiginiz hususlari okuyunca yine yuregim en derin noktasindan daglandi.. Ahhh dedim..”.  Bir başka seferinde şöyle feryâd ediyordu onbinlerce km. ötelerden.. “Cok icim yaniyor bu konuda ama elden bir sey gelmiyor..”

Allah râzı olsun, bilgilerinden ve tecrübelerinden çok istifâde ettim.. 11 Mayıs 2010 akşamı şehâdet şerbetini içti.. Nasip bu kadarmış..

Risâle-i Nûr Külliyâtındaki nüsha farklılıklarının giderilmesi için nâfiz bir irâde ortaya konulamamış olması onu dâğidâr ediyor, yüreğini dağlıyor, içini yakıyordu.. Rabbim böyle yüce ruhları bizlere bol bol lutfetsin.. Çok ihtiyâcımız var..

Bir Fâtiha’ya ve nüsha birliği hasretinin sona ermesine bir vesîle olması temennîlerimle adıgeçen mektûbu takdîm ediyorum.. 

Makàmın Cennetü’l- Firdevs olsun sahâbe ruhlu azîz şehîd, Kerem Emre ULUCAN (CEVDET BAYBARA) Kardeşim..

26 Mayıs 2010, Çarşanba

B. Tunç

 


"Nüsha Birliği Üzerine...

Muhterem Efendim, Sa;
 
Rabbim hidematinizda kolayliklar versin.
 
Bendeniz, 1995-2005 arasi Ist.da Sozler Yay.da tashihat vazifesi ile mesgul oldum. Gerek osmanlica, gerek latince butun Kulliyatın tashihinde istihdam oldunduk cok sukur.. orijinal nushalarla karsilastirmali okuyorduk.. İfade ettiginiz mevzunun ne derece derin bir mevzu oldugunu cok-cok iyi biliyorum.
 
Bu yazdiginiz hususlari [*] okuyunca yine yuregim en derin noktasindan daglandi.. Ahhh dedim..
 
İhsan Kasım Abi ile, Necmeddin Şahiner Abi ile, Ismail Yazıcı Abi saatlerce bu konuyu dertlesmisiz.. Sungur abi basta olmak uzre, Fırıncı Abi, A.Vahid Mutkan Abi vb Abilerin oldugu konu ile ilgili nice istisarelerde hazır bulunmak nimetine nail olduk..
 
Envar nesriyat'in arsivinde kosturan Tevruz APT.deki Ekrem Abi ile gunlerce-gecelerce bu mevzuda calismisiz. Ama netice, nafile..
 
Hani tabu diyor ya ehl-i dunya.. ne yazik ki bizim de bazen tabulastirdigimiz gereksiz kuramlar var..
 
Bu tashihat meselesi de bunlardan biri..
 
Su an Turkiyede 11 yayınevi (Envar, Sozler, RNK, Yeni Asya, Söz, Nesil, Şahdamar, Mutlu, Tenvir, Med-Zehra, İhlas-Nur) olmak üzere Risale basiyorlar. Ve inanin hicbiri hicbirini tutmaz. Hicbiri..
 
Ucretsiz basip dagitan Mega ve Imak gibi matbaalar da var.. (Bastiklari yekun az degil, ucretsiz de olsa, Allah kabul etsin, ama asgari bir yayınevi kadar eser tab edip dagittilar. Allah razi olsun..)
 
Bu bizim kanayan yaramiz.. Ittıhad-ı Islam'dan bahsediyoruz. en basit meselemizde muttehid olamazken, nasil bir hayali ittihad-i Islam'dan bahs ediyorsak..
 
Daha hala, bile-bile Hz.Ustad'in dogum tarihini 1873 olarak veren yayinevleri var. Daha hala Barla'ya gelis yıllarını 1925-26 diye verenler var. N.Sahiner de, A.Badilli da bas-bas bagiriyorlar, belgelerle sabit Barla'ya gelis yılı 1927 diye.. [**]
 
Bu tarih meselesi ayrı konu.. ibareler daha bir muskil.. Bir Huve Nuktesi gibi meshur bir bahis bile, ciddi ibare ihtilaflari iceriyor. Hatta 1.Söz'ün girişi bile..

Cok sey yapilabilir.. Ama tamamen agir tenkitlere karsi sagir bir kulak ve yilmaz polattan bir azim ister.. Ve de ekip işi.. boyle bir ekipte çalişmayi cok isterdim.. Nasib..
 
Herneyse.. gayretinizi tebrik ediyorum, gundeme tasimis olmaniz bile buyuk bir merhale.. Keske o yaziniz muhatabini bulsa.. Ustadin varisleri hayatta iken bir cozum yolu bulunsa.. Yoksa sonra zor..
 
Cemaat yapısını bilen biri oldugunuzu dusunuyorum. Onun icin tepeden inme bir karar olmadıkca, alttan yukarıya baskılarin pek sonuc vermedigi bir yapı arz ediyoruz ne yazık ki..
 
Dua ve hurmetlerimle.."

Bir Kardeş [***], 5 Mart 2009 Perşenbe
[**]: Mufassal T. Hayât’ta Barla’ya nefyi 1926 Şubat sonları olarak verilmiş. / B.T.
[***]: Cevdet Baybara (mazlûmen şehid)
Cagayan De Oro / Philippines
Bilâl TUNÇ
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.